Go oynamak için en önemli 10 neden

1. Go oyunların en kolayıdır. Go oynarken, alan çevrelemeye ve rakip tarafından çevrelenmekten kaçınmaya çabalarız. Kargaşa yoktur, telaş yoktur, ince düşünülmüş süslü kurallar yoktur. Oyunun saflaştırılmış özü tek ve basit bir kavram olarak karşımıza çıkar.

2. Go bütün oyunların en karmaşığıdır. Bilinen Evrendeki yaklaşık atom sayısından daha fazla go oyunu olasılığı mevcuttur. Diğer oyunların çoğunun aksine, tüm hamlelerin her adım için muhtemel olması oyunun karmaşık yapısını daha da derinleştirmektedir.

3. Go günümüzün en popüler oyunudur. Batı’da hala varlığını yeteri kadar gösteremese de Go, Asyada, özellikle Çin, Kore ve Japonyada gibi 100 milyondan fazla aktif go oyuncusunun olduğu bölgede oldukça popülerdir. Büyük turnuvaların galipleri uluslararası üne sahip kişilerdir. Günlük gazetelerdeki köşeler, haftalık ve aylık go dergileri, 24 saat sadece go ile ilgili yayın yapan televizyon kanalları ile Go, Asya kültürünün kıyaslanamayacak kadar yoğun bir parçasıdır. Ve gün geçtikçe Batıdaki popülerliği de hızla artmaktadır.

4. Go inşa etme ile ilgilidir, yok etme ile değil. Pek çok popüler tahta oyunu belirlenmiş bir pozisyon ile başlar. Go ise boş bir tahta ile başlar. Oyuncular güçlü, esnek yapılar yaratmaya çalışırlar. “Ölüm ve Yaşam” sorunları doğabilir ama pek çok oyun tek bir taş bile esir alınmaksızın biter. Oyun deneyimi kazanıldıkça oyun daha anlamlı hale gelmeye başlar, taşlar anlamlı, mükemmel modeller şekillendirir, harfler ve boşlukların oluşturduğu güzel bir şiirde olduğu gibi…

5. Nereye uygun olduğunuzu daima bilirsiniz.Tüm deneyimli oyuncular, tıpkı golf oyunundaki handikap sisteminde olduğu gibi kendi oyun güçlerini ifade eden bir seviyeye sahiptir. Oyuncular kendi seviyelerini, diğer oyuncular ile oynadıkları oyunların sonuçlarına göre tahmini olarak ya da Go turnuvalarına katılarak ya da The Internet Go Server veya KGS Go Server gibi öne çıkan internet go sunucularında oynayarak belirlerler. Zaman içinde oynanan oyunlarda uygun bir handikapla oynayan oyuncular, oyunlarının yaklaşık yarısını kaybedebileceğini düşünür ve seviye farkı bu şekilde belirlenir. Go oyuncularının nihai amacı oyun yeteneklerini geliştirerek seviyelerini yükseltmektir. Bizler kendimizle rekabet ederiz.

6. Bütün oyuncular eşittir. Seviyeler, oldukça farklı güçlere sahip oyuncuların eşit şartlarda oynamasına olanak veren eşsiz bir handikap sisteminin ana parçasıdır. Zayıf oyuncu oyunu başlatmak için tahta üzerine basitçe birkaç taş koyar. Bu taşların sayısı seviyedeki farklılığa eşittir. Böylece herhangi iki go oyuncusu birbirine denk bir mücadele ortamı elde ederler.

7. Hatalardan öğrenmek çok kolaydır. “Tahta üzerine konulmuş bir taş, oynanmış bir taştır.” Oyunu çalışmak ve geliştirmek kolaydır, çünkü her hamle oyunun sonuna kadar tahta üzerinde kalır (rakip tarafından ele geçirildiği ve kaldırıldığı durumlar dışında). Her oyun kendisinin bir kaydıdır ve oyuncu hala gözünün önünde olan daha önceki hatalarının sonuçları üzerine derinlemesine düşünebilir. Hayatta olduğu gibi oyuncular kendi seçimleri ile yaşamak zorundadır. Fakat yaşamdan farklı olarak, oyuncu hatalarından ders alır ve başka bir oyunda aynı hataları tekrarlamaktan kaçınmayı öğrenebilir.

8. Kadim ritüeller önemli değerleri açığa vurur. Dövüş sanatlarında ve diğer kadim Asya disiplinlerinde olduğu gibi, bize, rakibe saygı duymayı, alçakgönüllülüğü ve diğer önemli erdemleri ifade etmeye imkan veren pek çok gelenek go oyuncuları arasında nesilden nesile geçmiştir. Nesillerdir saygı duyulan gelenekler her oyunun durumunu etkiler.

9. Her oyunun bir kazananı vardır. Bazı oyunlar kazanmak için zor olabilir. Satranç maçları beraberliklere, yenişememelere ve hamle zorlamalarına rağmen (pat, kısırdöngü ve zugzwangs durumu) aylarca devam edebilir. Go da oyunun sonucu en son puan durumuna dayanmaktadır ve eşitlik olduğunda beyaz kazanır (çünkü Siyah ilk oynamanın avantajına sahiptir), bu yüzden her zaman bir kazanan vardır.

10. Go, hala orijinal şeklinde oynanan en eski oyundur. Go tahtası üzerine bir taş koyduğunuzda, binlerce yıldır o hareketi tamamıyla aynı şekilde yapan milyarlarca insana katılırsınız. Go muhtemelen Çin veya Tibet kökenlidir, kesin olarak bilinmemektedir. 2500 yıl önce, Konfüçyüs okuyucularına önemsiz uğraşlardan kaçınmalarını ve o zamanlar bile kadim sayılan ve saygı değer olarak nitelendirilen bu oyunun erdemlerini öğrenmeyi tavsiye etti. Japonya da en güçlü oyuncular yüzyıllardır ulusal kahramanlar olarak görülmektedir. Koreliler en azından 1200 yıl önce, hatta Japonlardan bile önce bu oyunu oynuyorlardı. Bu üç ülkedeki yüz milyonlarca hayran ve Batıda ki popülerliğinin artması ile go, günümüz dünyasının en popüler oyun olabilir.

Go uç seviyede bir zihin sporudur. Strateji oyunları içinde bir dengi yoktur. Öğrenme aşaması ilk başlarda zorlu görünebilir fakat devam ettikçe kolaylaşır. Sizi de aramızda görmek isteriz.

Yazının İngilizce orjinali için:  http://www.usgo.org/top-ten-reasons-play-go